Иво Бистрички
Иво Бистрички е роден на 1 юли 1971 г. в Благоевград. През 1990 г. завършва средното си образовани в ССХУ “Дечко Узунов” - Казанлък, специалност „Изобразително изкуство”, а през 1995 г. се дипломира във ВТУ “Св. Св. Кирил и Методий”, специалност “Живопис”. Живее и работи, пътувайки между София и Бургас. През 2005 г. е куратор на проектите “Море - Бряг” и “Едноцветно”. Осъществява десетки акции в България на фестивали и симпозиуми, сред които “Процес - Пространство” - Балчик, “Ъндърграунд” - НДК, София, “Via Pontika” - с. Ясна Поляна. Зад гърба си има десетки самостоятелни изложби, както и множество общи изяви.
Номиниран е за наградата на М-тел за съвременно българско изкуство - 2007 година.
Иво Бистрички е от онова поколение млади български художници, привлечени от модерното изкуство. Преди да стигне до живописта, в тази и форма, той експериментира с акции, инсталации и пърформанс. Преминава през различна сетивност и търси различни форми за въздействие върху публиката. Този период, за сега е в „архивите“, но е сигурен, че един ден отново ще се върне към него . Днес се е насочил към живописта, но не онази конвенционалната, а отново експериментира с материите и пространството. Интересува го хармонията в подредбата. Залага отново на новата визия, за да подчертае пластичността, чрез тризмерност, дълбок релеф, керамика, бронз. Цветът е монохромен, а стилът минималистичен.








.jpg)




Този сайт е създаден в рамките на проект на Община Бургас "Завръщане в Бургас: минало, настояще и бъдеще",